Register Office Identification Number: 10071320
Legally represented by the Director General Lukasz Jakubow Kedzierski
This legal notice extends to the social media profiles of NPORTAL.no

980x150

Tagi: Norwegia , Polska , sport , zapasy , mistrz , medal , igrzyska olimpijskie , kolarstwo , lekkoatletyka , wioślarstwo , Rio de Janerio , rekord

Polacy na Igrzyskach Olimpijskich w Rio- podsumowanie szesnastu dni zmagań sportowców
Mister icon

REDAKCJA NPORTAL.no - Oslo | Norwegia

Opublikowano: 2016-08-22 00:02:33 +0200

Big 28966466781 cd6fd5430a b
Anita Włodarczyk, rekordzistka świata w rzucie młotem (Foto: Kluby Sportowe Orange)

Właśnie zakończyły się Igrzyska XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro. Polscy zawodnicy wywalczyli 33 miejsce w klasyfikacji medalowej IO. Szesnaście dni zmagań przyniosło nam łącznie jedenaście medali (2 złote, 3 srebrne i 6 brązów). Za ponad dwa tygodnie w Rio de Janeiro rozpoczną się XV Igrzyska Paraolimpijskie.

Złoto dla biało-czerwonych wywalczyła Anita Włodarczyk w rzucie młotem. Anita nie tylko zwyciężyła lecz także pobiła swój rekord świata z Cetniewa aż o 1,21 m. uzyskujac wynik 82,29 m. Najbliższa rywalka Zhang Wenxiu rzuciła dla porównania, aż o  5,59 m. mniej. Warto przypomnieć również, że mistrzyni pobiła już sześć razy rekord świata, a ostanie cztery pod rząd.

Z medalem wrócił również nasz najlepszy dyskobol Piotr Małachowski, który wywalczył drugie miejsce. Polak prowadził przez pierwsze kolejki, niestety w ostatniej jego wynik wynoszący 67,55 m. pobił Niemiec Christoph Harting uzyskując 68,37 m. Nasz najlepszy zawodnik w rzucie dyskiem zdążył już przekazać medal na cele charytatywne.

W rzucie młotem brązowy krążek zdobył dla nas Wojciech Nowicki. Polak uzyskał wynik 77,73 m., jedynie 6 cm gorszy od zajmującego drugie miejsce w tym zestawieniu Białorusina Iwana Ciechan.

Drugie i zarazem ostatnie złoto wywalczyły dla nas wioślarki Magdalena Furalczyk- Kozłowska i Natalia Madaj (dwójka podwójna).Mistrzynie osiągnęły wynik 7:40,10. W wywiadach po finale sportsmenki podkreślały jakie znaczenie ma dla nich ten sukces i jak ciężko na niego pracowały

"Ten złoty medal kosztował nas wiele wyrzeczeń. Ja pracowałam na niego przez 16 lat, a Natalia przez 13 lat. To mówi samo przez się. Spędzamy po 300 dni w roku poza domem, nie widzimy się z rodziną i bliskimi. Tylko trening, spanie i jedzenie. I tak na okrągło. Tak wygląda nasze życie" - powiedziała Furalczyk- Kozłowska.

We wioślarstwie nie zawiodły również reprezentujące nas w czwórce podwójnej kobiet- Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch. Wioślarki zdobyły brąz osiągając wynik 6:50,86, zwyciężyły natomiast Niemki z wynikiem 6:49,39.

W kajakarstwie klasycznym uzyskaliśmy srebro i brąz. Marta Walczykiewicz w finale na 200 m. zdobyła srebrny medal. Złoto z Londynu obroniła Lisa Carrington, a po brąz sięgnęła Inna Osypenko- Radomska. Natomiast brąz w wyścigu na 500 m. wywalczyły Beata Mikołajczyk i Karolina Naja.

Wicemistrzynią igrzysk została również Maja Włoszczowska reprezentująca nas w kolarstwie górskim. Kolarka po ośmiu latach od Pekinu znów sięgnęła po olimpijskie srebro. W kolarstwie szosowym natomiast nie zawiódł Rafał Majka, któremu udało się wywalczyć brąz. Sukces tym bardziej cieszy, że to pierwszy medal dla Polski w kolarstwie szosowym na igrzyskach olimpijskich od 1988 roku.

Pięciobój należał do Oktawii Nowackiej. Polka zajęła w finale trzecią lokatę. Nasza reprezentantka była liderką po trzech pierwszych konkurencjach, niestety ostatecznie do mety dotarła trzecia. Medalistka przy okazji wywalczyła dla Polski 300 medal na igrzyskach olimpijskich.

Monika Michalik, zapaśniczka w stylu wolnym uplasowała się na trzeciej pozycji. Nasza reprezentantka pokonała 6:3 w kategorii 63 kg Rosjankę Inne Trażukową. To najcenniejszy medal w jej karierze.

Zakończenie Igrzysk Olimpijskich przebiegło sprawnie i zachwycająco. Cała ceromonia odbywała się w dźwiękach samby. Zgasł również znicz, który  znajdował się od szesnastu dni w centrum miasta. Następne igrzyska odbedą się za cztery lata w Tokio. Trzymamy kciuki za naszych sportowców!