Register Office Identification Number: 10071320
Legally represented by the Director General Lukasz Jakubow Kedzierski
This legal notice extends to the social media profiles of NPORTAL.no

Tagi: Norwegia , piłka nożna , Francja , Euro 2016 , Arkadiusz Milik

Euro 2016: Gol Milika, który dał historyczne zwycięstwo Polakom w ME fazy grupowej
Mister icon

REDAKCJA NPORTAL.no - Oslo | Norwegia

Opublikowano: 2016-06-13 00:54:47 +0200

Big arkadiusz milik euro2016 nportal.no 2181211183282
(Foto: N PRESS)

Polska wzięła zasłużone zwycięstwo, a prawdziwym gospodarzem spotkania okazał się strzelec historycznej bramki Arkadiusz Milik, tak postawę piłkarzy reprezentacji Polski po wygranym meczu 1:0 - fazy grupowej (grupa C) Euro 2016 z Irladnią Północną w niedzielę 12 czerwca, z zachwytem ocenia norweska prasa.

Biało-czerwoni, wspierani z trybun m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę, wygrali pierwsze spotkanie w historii występów w mistrzostwach Europy. Polacy pokonali druzynę Irlandii Północnej, która do Euro 2016 przystąpiła po rekordowej w historii tego kraju serii 12 meczów bez przegranej.

Polscy piłkarze dopiero po raz trzeci w historii wystąpują w mistrzostwach Europy. Do tej poy grali w turnieju finałowym w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii oraz w 2012 roku, gdy wraz z Ukrainą byli współgospodarzami imprezy. Łącznie zanotowali trzy remisy i trzy porażki.

Piłkarzom z Wysp Brytyjskich przez pierwszy kwadrans praktycznie nie udało się wyjść z własnej połowy, ale potrafili też skutecznie przecinać podania i blokować strzały biało-czerwonych.

Później nasi nieco odpuścili i gra oddaliła się od bramki Irlandii Północnej. Pierwszy celny strzał oddał dopiero  w 29. minucie Arkadiusz Milik, ale dobrze ustawiony bramkarz Michael McGovern bez problemu interweniował.

W 31. minucie napastnik Ajax Amsterdam zmarnował znakomitą sytuacją, gdy znalazł się z piłką kilka metrów przed bramką i musiał pokonać tylko McGoverna, jednak posłał piłkę nad poprzeczką.

Polacy logicznie wywalczyli swoje zycięstwo - tak ocenia John Rasmussen, dziennikarz działu Sport na łamach dziennika Dagbladet.

Osiem minut później bardzo dobrze przed polem karnym zachował się debiutujący w ważnym turnieju Bartosz Kapustka. Przyjął piłkę z jednoczesnym zwodem na wysokości linii pola karnego i wyrobił sobie dobrą pozycję do oddania strzału, ale bramkarz sparował piłkę na rzut rożny. Po tym stałym fragmencie gry w "szesnastce" Brytyjczyków było spore zamieszanie, a zakończył je uderzeniem z ostrego kąta w boczną siatkę Michał Pazdan.

Do przerwy biało-czerwoni mieli zdecydowaną przewagę w statystykach - m.in. 7:0 w wypracowanych okazjach, 10:0 w rzutach rożnych - ale bramkę zdobyli dopiero w 51. minucie. Jakub Błaszczykowski odegrał do Arkadiusza Milika, a ten uderzył mocno po ziemi. McGovern dotknął piłki rękawicą, jednak nie zdołał jej zatrzymać i ta wpadła do bramki.

- To wspaniały uczucie, mówił po meczu Milik, na antenie TV2. - Jestem bardzo zadowolony z bramki. Ciesze się, że to ja ją strzeliłem, ale najważniejsze jest zwycięstwo. Zagraliśmy bardzo dobry mecz zepołowo. Nie mieli szans.

Irlandczycy szukali gola wyrównującego głównie ze stałych fragmentów gry, choć z akcji groźnie zaatakowali w 72. minucie. Wówczas sam przed polskim bramkarzem znalazł się rezerwowy Conor Washington, ale za daleko wypuścił sobie piłkę i Wojciech Szczęsny zdołał go uprzedzić.

Chwilę później dobrą okazję miał Krzysztof Mączyński, jednak uderzał niecelnie sprzed pola karnego, choć nie był atakowany przez obrońców.

Swoje szanse miały potem jeszcze obie strony - m.in. minimalnie niecelnie uderzał z dystansu Grzegorz Krychowiak, a po drugiej stronie boiska w dogodnej sytuacji po rzucie wolnym w piłkę nie trafił Steven Davis - ale gole już nie padły.

Decyzją Komisji Technicznej Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), zawodnikiem meczu został wybrany Krychowiak.

- Strzelec historycznej bramki Milik, okazał się prawdziwym gospodarzem spotkania w swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy, mówił na antenie radia komentator NRK, Peder Mortvedt. - Trudno było wygrać z Irlandią Północną, ale polski zespół poprawił swoją jakość gry. Polska spełniła swoje zadanie i zdobyła swoje pierwsze punkty startowe, odnosząc zwycięstwo, podsumował Mortvedt.

Już 16 czerwca na stadionie Stade de France Polacy zmierzą się z Niemcami. Mistrzowie świata pokonali Ukrainę 2:0 i są liderami grupy C.

N PRESS I NIC MEDIA (reporter@nportal.no)